دانلود word عنوان فارسي: تاثير زمان و مکان در تطور آرا فقيهان (عنوان عربي: تأثير الزمان و المکان في تطور آراء الفقهاء)

لینک دانلود

 دانلود word عنوان فارسي: تاثير زمان و مکان در تطور آرا فقيهان (عنوان عربي: تأثير الزمان و المکان في تطور آراء الفقهاء) دارای 34 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود word عنوان فارسي: تاثير زمان و مکان در تطور آرا فقيهان (عنوان عربي: تأثير الزمان و المکان في تطور آراء الفقهاء)  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود word عنوان فارسي: تاثير زمان و مکان در تطور آرا فقيهان (عنوان عربي: تأثير الزمان و المکان في تطور آراء الفقهاء)،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود word عنوان فارسي: تاثير زمان و مکان در تطور آرا فقيهان (عنوان عربي: تأثير الزمان و المکان في تطور آراء الفقهاء) :
نام کنفرانس، همایش یا نشریه : پژوهش هاي فقه و حقوق اسلامي (فقه و مباني حقوق اسلامي)

تعداد صفحات :34

چکیده فارسی:این پژوهش به بررسی نقش زمان و مکان در اجتهاد می پردازد. نظریه های مختلفی درباره تاثیر زمان و مکان بر احکام شرعی وجود دارد. جهت گیری این پژوهش، بررسی مفهوم زمان و مکان و نقش این دو در اجتهاد و آرا فقیهان است که موجب پویایی فقه در همه زمان ها و مکان ها می گردد. چنین رویکردی اهمیت پرداختن به این موضوع را نشان می دهد. معنای نقش داشتن زمان و مکان در اجتهاد آن نیست که دو عنصر زمان و مکان به عنوان یکی از منابع اجتهاد تلقی شوند، زیرا در فقه سنتی و اجتهاد جواهری که امام خمینی (ره) قائل به آن هستند و از مشایخ سلف به ارث رسیده، عناصر زمان و مکان به عنوان منبع اجتهاد شناخته نشده است. باید توجه داشت که کتاب و سنت به گونه مستقیم در ناحیه احکام شرعی در مقام اجتهاد نقش دارند، اما زمان و مکان مستقیما در مقام اجتهاد در ناحیه مشخص کرده ملاکات احکام و موضوعات و ویژگی های آنها دارای نقش می باشند. از این رو است که موضوعی به دلیل تغییر ملاک و یا ویژگی های آن می تواند در زمانی خاص دارای حکمی بر خلاف حکم اول شود، به دلیل تغییر ملاک و یا ویژگی های آن. بنابراین زمان و مکان بی واسطه در ناحیه ملاک و موضوع و مشخص کردن آنها نقش دارند نه در ناحیه احکام. چکیده عربی:یتناول هذا البحث دور الزمان والمکان فی الفقه. هناک آراء متعدده حول تأثیر الزمان و المکان فی الآحکام الشرعیه. یتجه البحث غور دراسه مفهوم الزمان و المکان و دورهما فی الاجتهاد عند الفقهاء، الذی یؤدی إلی تحرک الفقه و تجاوبه فی جمیع الأزمنه الأمکنه و یؤکد مثل هذا التوجه أهمیه تناول الموضوع هذا. إن موضوع تأثیر الزمان و المکان فی الاجتهاد لا یعنی ان یعتبر عنصرا لهما کمصدر من مصادر الاجتهادحیث ان الفقه التقلیدی و الاجتهاد الجواهری الذین یدعو إلیه الإمام الخمینی و یعتبر من تراث المشایخ الأسلاف و لم یعرف عنصر الزمان و المکان کمصدرین للاجتهاد یجب ان ننتبه إلی أن للکتاب و السنه دورا مباشرا لدی الاجتهاد فی النطاق المحدد لمعاییر الأحکام والمواضیع و خصائصها. و من هذا المنطلق قد یکون فی موضوع ما حکم فی ز من معین و حکم آخر ینافیه زمنا آخر. و ذلک بسبب تغیر معاییره او خصائصه. و نافل القول إن للزمان و المکان دورا مباشرا فی نطاقین: المعیار و الموضوع و تحدیدهما و لیسا فی نطاق الأحکام.
كلید واژه: كلیدواژه فارسی: زمان، مکان، تطور، اجتهاد، استنباط، آرا فقهی، حکم، موضوع، ادله (كلیدواژه عربی: الزمان، المکان، التطور، الاستنباط، الآراء الفقهیه، الحکم، الموضوع، الأدله)

توضیحات بیشتر