دانلود word خانواده هاي کتابشناختي در فهرست هاي رايانه اي: نگاه کاربران به خانواده شاهنامه فردوسي از رويکرد الگوي ملزومات کارکردي پيشينه هاي کتابشناختي (FRBR)

لینک دانلود

 دانلود word خانواده هاي کتابشناختي در فهرست هاي رايانه اي: نگاه کاربران به خانواده شاهنامه فردوسي از رويکرد الگوي ملزومات کارکردي پيشينه هاي کتابشناختي (FRBR) دارای 34 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود word خانواده هاي کتابشناختي در فهرست هاي رايانه اي: نگاه کاربران به خانواده شاهنامه فردوسي از رويکرد الگوي ملزومات کارکردي پيشينه هاي کتابشناختي (FRBR)  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود word خانواده هاي کتابشناختي در فهرست هاي رايانه اي: نگاه کاربران به خانواده شاهنامه فردوسي از رويکرد الگوي ملزومات کارکردي پيشينه هاي کتابشناختي (FRBR)،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود word خانواده هاي کتابشناختي در فهرست هاي رايانه اي: نگاه کاربران به خانواده شاهنامه فردوسي از رويکرد الگوي ملزومات کارکردي پيشينه هاي کتابشناختي (FRBR) :
نام کنفرانس، همایش یا نشریه : كتابداري و اطلاع رساني

تعداد صفحات :34

هدف این پژوهش، بررسی همخوانی میان الگوی ملزومات کارکردی پیشینه های کتابشناختی با فهرست های رایانه ای کنونی از رویکردی کاربرگراست. در این راستا، دیدگاه کاربران بالقوه فهرست های رایانه ای نسبت به موجودیت های مختلف الگو و خانواده های کتابشناختی، بررسی شد. بدین منظور، خانواده کتابشناختی شاهنامه فردوسی به منزله نمونه انتخاب شد و یک مجموعه 40 کارتی در پیوند با این خانواده در اختیار یک گروه 30 نفری از افراد صاحب نظر و متخصص در حوزه شاهنامه پژوهی قرار گرفت. طی نشست های صورت گرفته با این افراد، نگاه و دسته بندی کلی آنها نسبت به خانواده کتابشناختی، همخوانی دیدگاه آنها با موجودیت های الگوی ملزومات کارکردی و اولویت بندی آنها روی موجودیت های مختلف الگو در پیوند با یک نیاز خاص، بررسی گردید. در پیوند با خانواده کتابشناختی شاهنامه، 11 خوشه توسط مصاحبه شوندگان شناسایی گردید. نتایج حاکی از آن است که با توجه به موجودیت های الگو، و در پیوند با دسته بندی اعضای خانواده کتابشناختی به صورت کلی، رویکرد کاربران بالقوه رویکردی از بالا به پایین است و آنها در مواجهه با اعضای خانواده کتابشناختی، ابتدا اثر اصلی، سپس بیانها، قالبها و در نهایت مدرکها را شناسایی می کنند. این در حالی است که در پیوند با یک نیاز اطلاعاتی خاص، کاربران رویکردی پایین به بالا داشته و ابتدا مدرک جایگزین، و سپس قالب جایگزین از سوی آنها انتخاب شده و در صورت نبود موارد پیش گفته، به بیانها و اثرهای دیگر مراجعه می کنند. از دستاوردهای این پژوهش، ایجاد زمینه لازم جهت پیشنهاد درخت واره ای برای خانواده کتابشناختی شاهنامه و نیز ارائه الگویی مفهومی در زمینه پیاده سازی دستاوردهای این پژوهش در فهرست های رایانه ای بوده است.
كلید واژه: الگوی ملزومات کارکردی پیشینه های کتابشناختی، خانواده های کتابشناختی، مطالعه تطبیقی، شاهنامه فردوسی

توضیحات بیشتر