دانلود word دولت آل خورشيد و خلافت عباسي بررسي مناسبات سياسي اتابکان لر کوچک با دربار خلافت عباسي (565-550 ه.ق)

لینک دانلود

دانلود word دولت آل خورشيد و خلافت عباسي بررسي مناسبات سياسي اتابکان لر کوچک با دربار خلافت عباسي (565-550 ه.ق) دارای 25 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود word دولت آل خورشيد و خلافت عباسي بررسي مناسبات سياسي اتابکان لر کوچک با دربار خلافت عباسي (565-550 ه.ق) کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود word دولت آل خورشيد و خلافت عباسي بررسي مناسبات سياسي اتابکان لر کوچک با دربار خلافت عباسي (565-550 ه.ق)،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود word دولت آل خورشيد و خلافت عباسي بررسي مناسبات سياسي اتابکان لر کوچک با دربار خلافت عباسي (565-550 ه.ق) :
نام کنفرانس، همایش یا نشریه : پژوهش هاي تاريخي (مجله دانشكده ادبيات و علوم انساني اصفهان)

تعداد صفحات :25

سرزمین لرستان کوچک در بخش میانی زاگرس در غرب ایران از نیمه دوم قرن ششم شاهد ظهور حکومتی بومی - محلی از میان قبایل و عشایر لر ساکن در این دیار بود. این منطقه قبل از تاسیس سلسله خورشیدیان (اتابکان لر کوچک) به وسیله نمایندگان حکام عراق عجم وابسته به دولت سلجوقیان و دربار خلافت عباسی اداره می ‌شد. مردم و عشایر لر مالیات خود را به دربار دارالخلافه بغداد پرداخت می‌ کرده ‌اند. شکل گیری قدرت محلی اتابکان لر کوچک (آل خورشید) به مرکزیت قلاع گریت، مانگره و شاپورخواست در یکصد سال آخر خلافت عباسیان، نگرانی‌ هایی را برای دربار خلافت عباسی در کنترل یکی از ایالت ‌های نزدیک به دربار خلافت عباسی در بغداد ایجاد کرد و سبب شکل ‌گیری مناسبات و مجادلات خاصی در دوره نخست فرمانروایی این حکومت بومی با دربار خلفا تا سال 656 ق / 1258 م شد. این روند در نهایت منجر به اتحاد و همراهی دولت آل خورشید با مغولان و مشارکت فعال آنان در مخالفت با امرای دربار خلافت و آخرین خلیفه عباسی، المستعصم بالله و فتح بغداد شد.این مقاله با نقد و بررسی روایت‌ های موجود در باب چگونگی انتساب اتابکان لر کوچک به عباسیان، شکل‌ گیری قدرت آل خورشید و چرایی رفتار سیاسی آنان با دربار خلافت عباسی و در نهایت نقش سلسله اتابکان لر کوچک در زمان هجوم مغولان به بغداد و زوال خلافت عباسی را مورد بحث قرار داده است.
كلید واژه: خلافت عباسی، اتابکان لر کوچک، آل خورشید، شجاع ‌الدین خورشید، مغولان

توضیحات بیشتر