دانلود word بررسي شکوفايي جلبک AAB) Nodularia) در حوضه جنوب غربي درياي خزر (محدوده آب هاي گيلان) سال هاي 85 - 1384

لینک دانلود

 دانلود word بررسي شکوفايي جلبک AAB) Nodularia) در حوضه جنوب غربي درياي خزر (محدوده آب هاي گيلان) سال هاي 85 - 1384 دارای 21 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود word بررسي شکوفايي جلبک AAB) Nodularia) در حوضه جنوب غربي درياي خزر (محدوده آب هاي گيلان) سال هاي 85 - 1384  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود word بررسي شکوفايي جلبک AAB) Nodularia) در حوضه جنوب غربي درياي خزر (محدوده آب هاي گيلان) سال هاي 85 - 1384،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود word بررسي شکوفايي جلبک AAB) Nodularia) در حوضه جنوب غربي درياي خزر (محدوده آب هاي گيلان) سال هاي 85 - 1384 :
نام کنفرانس، همایش یا نشریه : علوم زيستي

تعداد صفحات :21

در شهریور 1384 (سپتامبر 2005) CEP، گزارشی از محیط زیست گیلان در ارتباط با یک شکوفایی غیرعادی در محدوده آب های ساحلی جنوب غربی دریای خزر دریافت کرد. این گزارش بر اساس مطالعات انجام شده توسط پژوهشکده آبزی پروری آب های داخلی بوده که اولین گزارش درباره شکوفایی سیانوفیتا (سیانوباکتریا) در یک محدوده وسیع در دریای خزر است. پژوهشکده آبزی پروری آب های داخلی کشور (گیلان) پس از نمونه برداری بر اساس مشخصات مورفولوژیکی (ریخت شناسی) عامل این شکوفایی غیرعادی را جنس Nodularia از شاخه سیانوفیتا شناسایی کرد. این شکوفایی فیتوپلانکتونی بسیار سریع اتفاق افتاد و 20000 کیلومترمربع از دریای خزر را در برگرفت، عکس های ماهواره ای شروع این پدیده را 21 مرداد (12 اگوست) و حداکثر آن را 10 شهریور (1 سپتامبر) ثبت کردند. تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره ای وقوع چنین پدیده ای را با این حجم طی پنج سال گذشته در دریای خزر نشان نمی دهد. ضخامت لایه شناور جلبکی بیش از ده ها سانتی متر و بیوماس آن بسیار زیاد بود، به طوری که خطر آلودگی شدید نواحی ساحلی را با محصولات پوسیده جلبکی تهدید می نمود. خوشبختانه تغییرات جوی از پخش محصولات این شکوفایی به نواحی ساحلی ممانعت کرده و باعث انهدام و نابودی آن گردید. مهمترین عامل در ایجاد این شکوفایی جلبکی دمای بالای 30 درجه سانتی گراد و عدم وزش باد بوده است. در گشت مطالعاتی سال 1385 جهت بررسی امکان مجدد این شکوفایی در جنوب غربی دریای خزر مجموعا 41 گونه فیتوپلانكتونی از پنج شاخه سیانوفیتا (9 گونه)، باسیلاریوفیتا (16 گونه)، پیروفیتا (8 گونه)، كلروفیتا (6 گونه) و اگلونوفیتا (2 گونه) شناسائی گردید که از نظر تعداد گونه های مشاهده شده در شاخه باسیلاریوفیتا و شاخه های دیگر نسبت به سال های گذشته كاهش نشان می دهد.
كلید واژه: نودولاریا، شکوفایی جلبکی، فیتوپلانکتون، دریای خزر

توضیحات بیشتر