دانلود word بررسي اثرات عصاره هيدرو الکلي دانه گياه زنيان بر درمان زخم معده ناشي از ايبوبروفن در موش صحرايي

لینک دانلود

 دانلود word بررسي اثرات عصاره هيدرو الکلي دانه گياه زنيان بر درمان زخم معده ناشي از ايبوبروفن در موش صحرايي دارای 6 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود word بررسي اثرات عصاره هيدرو الکلي دانه گياه زنيان بر درمان زخم معده ناشي از ايبوبروفن در موش صحرايي  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود word بررسي اثرات عصاره هيدرو الکلي دانه گياه زنيان بر درمان زخم معده ناشي از ايبوبروفن در موش صحرايي،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود word بررسي اثرات عصاره هيدرو الکلي دانه گياه زنيان بر درمان زخم معده ناشي از ايبوبروفن در موش صحرايي :
نام کنفرانس، همایش یا نشریه : افق دانش

تعداد صفحات :6

زمینه و هدف: داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی در جوامع امروزی مصرف بسیار بالائی دارند و یکی از عوارض مصرف آن ها ایجاد زخم معده می باشد. در این مطالعه سعی شده است تا اثر عصاره دانه گیاه زنیان در درمان زخم معده ایجاد شده توسط ایبوبروفن در مدل حیوانی مورد بررسی قرار گیرد.روش تحقیق: این تحقیق بر روی 30 سر موش صحرایی ماده بالغ انجام شده است. برای ایجاد زخم معده از ایبوبروفن به صورت دهانی استفاده شد. حیوانات به صورت تصادفی به 5 گروه تقسیم شدند. پس از ایجاد زخم، حیوانات تحت درمان با امپرازول و یا عصاره هیدروالکلی دانه گیاه زنیان با دوزهای 125، 250 و 500 میلی گرم به ازای کیلوگرم، دو نوبت در روز و به مدت دو هفته قرار گرفتند. در پایان مطالعه حیوانات از نظر تعداد و وسعت زخم معده مورد بررسی قرار گرفتند. مقدار آنزیم های کبدی AST (Aspartate Transferase) و ALT Alkaline Transferase)) نیز در سرم حیوانات اندازه گیری شد.یافته ها: عصاره دانه گیاه زنیان به صورت وابسته به دوز موجب بهبودی زخم معده در حیوانات شد که این اثر درمانی در مقایسه با امپرازول در دوزهای 125 و 250 میلی گرم به ازای کیلوگرم معنی دار بود (p<0.5). میانگین تعداد و مساحت زخمه ای معده نیز در گروه های دریافت کننده عصاره به طور معنی داری کمتر از گروه دریافت کننده امپرازول بود. مقدار آنزیم های کبدی نیز در گروه دریافت کننده عصاره با دوز 500 میلی گرم به ازای کیلوگرم به صورت معنی داری افزایش یافته بود.بحث و نتیجه گیری: مصرف عصاره دانه گیاه زنیان در درمان زخم معده بسیار موثر است و اثر درمانی آن با داروی شناخته شده امپرازول نیز قابل مقایسه است. بنابراین، شناخت وسعت و مکانیسم این اثر نیازمند کارهای بعدی می باشد.
كلید واژه: عصاره دانه زنیان، زخم معده، موش صحرائی، ایبوبروفن

توضیحات بیشتر