دانلود word شيوع کم کاري تيروئيد در خانم هاي باردار مراجعه کننده به درمانگاه شهيد دادبين کرمان بر حسب عوامل خطر

لینک دانلود

 دانلود word شيوع کم کاري تيروئيد در خانم هاي باردار مراجعه کننده به درمانگاه شهيد دادبين کرمان بر حسب عوامل خطر دارای 10 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود word شيوع کم کاري تيروئيد در خانم هاي باردار مراجعه کننده به درمانگاه شهيد دادبين کرمان بر حسب عوامل خطر  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود word شيوع کم کاري تيروئيد در خانم هاي باردار مراجعه کننده به درمانگاه شهيد دادبين کرمان بر حسب عوامل خطر،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود word شيوع کم کاري تيروئيد در خانم هاي باردار مراجعه کننده به درمانگاه شهيد دادبين کرمان بر حسب عوامل خطر :
نام کنفرانس، همایش یا نشریه : مجله دانشگاه علوم پزشكي كرمان

تعداد صفحات :10

مقدمه: با توجه به اینکه غده تیروئید جنین در ماه های اولیه حاملگی (کمتر از 20 هفته) هنوز فعال نیست، مغز جنین از نظر هورمون های تیروئید شدیدا به مادر وابسته است. اختلال عملکرد تیروئید در مادر به ویژه هیپوتیروئیدی آشکار و تحت بالینی با افزایش خطر سقط، پره اکلامپسی، جدا شدن زودرس جفت، وزن کم هنگام تولد، زایمان پیش از موعد و کاهش هوش کودک همراه است. هدف از این تحقیق، تعیین توزیع کم کاری تیروئید در خانم های باردار زیر 20 هفته بر حسب عوامل خطر می باشد.روش: در این بررسی 620 خانم باردار مراجعه کننده برای مراقبت های دوره حاملگی با سن حاملگی کمتر از 20 هفته با انجام تست TSH و Free T4 به روش Elexiss مورد آزمایش قرار گرفتند. برای هر فرد پرسش نامه ای حاوی تعدادی از عوامل خطر شناخته شده هیپوتیروئیدی تکمیل شد. شیوع کم کاری تیروئید اعم از آشکار و تحت بالینی و ارتباط احتمالی آن با بعضی عوامل خطر مورد بررسی قرار گرفت.یافته ها: شیوع کم کاری تیروئید 10.15 درصد (2.25% آشکار و 7.9% تحت بالینی) به دست آمد. کم کاری تیروئید با هیچ کدام از عوامل خطر مورد مطالعه در این تحقیق ارتباط معنی دارنداشت. و فقط هیپوتیروئیدی آشکار با سابقه وجود آلرژی در فرد ارتباط معنی دار داشت (P<0.0025).نتیجه گیری: با توجه به شیوع بالای هیپوتیروئیدی (آشکار و تحت بالینی) و عوارض مادری و جنینی آن و همچنین عدم همراهی آن با عوامل خطر مفروض در حاملگی به ویژه در نوع تحت بالینی که فقط با تست آزمایشگاهی قابل تشخیص می باشد، بهتر است در تمام زنان باردار همراه با تست های رایج حاملگی هیپوتیروئیدی نیز بررسی شود.
كلید واژه: کم کاری تیروئید، بارداری، عوامل خطر

توضیحات بیشتر